Gruntowe pompy ciepła

Energia cieplna skumulowana w gruncie, to sprawdzony i skuteczny sposób na niższe koszty ogrzewania oraz czyste i świeże powietrze w domu. Gruntowe pompy ciepła to ogrzewanie tańsze nawet o 80%, a dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja jest tania w eksploatacji i może z powodzeniem działać nawet przez kilkadziesiąt lat.

Innym bardzo dużym atutem gruntowej pompy ciepła jest fakt, że pompy ciepła są najbardziej przyjaznym środowisku i ekologicznym urządzeniem grzewczym, a także redukują emisję dwutlenku węgla. Ciepło geotermalne stanowi bowiem energia słoneczna, która kumulowana jest w gruncie, a także wodach gruntowych i powierzchniowych zbiornikach wodnych. Dlatego też przy wyborze takiego źródła energii bardzo ważne są takie czynniki jak zapotrzebowanie na energię, rodzaj gruntu, na którym stoi budynek zasilany pompą ciepła, a także rodzaj systemu centralnego ogrzewania.

Kolejna zaleta gruntowej pompy ciepła to zapewnienie nie tylko ogrzewania naszej posiadłości oraz ciepłej wody użytkowej, ale również świetnego chłodzenia w gorące, letnie dni! Jak do tego dochodzi? Sprawdź…

Gruntowa pompa ciepła redukcja kosztów ogrzewania aż o 80%!

Poznaj cenę swojego zestawu...

Koszt inwestycji pompy ciepła NIBE

Pompy ciepła NIBE S

Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką?

Czy wiesz że?

Historia pomp ciepła sięga 1810 roku, paradoksalnie, skonstruowano wtedy pierwszy agregat chłodniczy.
Kilka dziesięcioleci później zauważono, że ten sam mechanizm może dostarczać także ciepła.
Pierwsza, całkowicie sprawnie działająca pompa ciepła powstała w Szwajcarii w 1928 roku,
skonstruował ją słowacki inżynier Aurel Stodola.

Jak działają gruntowe pompy ciepła?

W dużym skrócie, gruntowe pompy ciepła pobierają odnawialną energię cieplną z grunt, dlatego też sama instalacja wymaga pewnego obszaru wolnego terenu wokół posiadłości, gdzie można by było zaimplementować i zintegrować wszystkie składowe instalacji. Jak już jednak wspomnieliśmy, dzięki takiemu działaniu znacznie redukuje emisję gazów cieplarnianych i w dłuższej perspektywie pozwala na znaczne oszczędności! Cała instalacja gruntowej pompy ciepła składa się z:

Pompy ciepła, czyli ze swoistego serca całej instalacji. Jest to jednostka wewnętrzna pompy ciepła, która zostaje zintegrowana ze zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Następnie do całości podłączone zostają układy ciepłej wody oraz emitery ciepła, która znajdują się wewnątrz domu.

Zbiornika ciepłej wody użytkowej. Wspominaliśmy o nim już przy okazji krótkiej charakteryzacji pompy ciepła, ponieważ jest on z nią blisko powiązany. Jak nie trudno się domyślić zaopatruje on całą posiadłość w ciepłą wodę.

Układu ogrzewania podłogowego. Składają się na niego grzejniki oraz konwektory pompy ciepła. Ich zadaniem jest oczywiście dostarczenie do każdego pomieszczenia ogrzewania.

Kolektora gruntowego. Jest nim pionowa sonda lub też poziomy kolektor, umieszczony w gruncie. Przyłączany on jest do jednostki pompy ciepła wewnątrz domu.

Z jakimi systemami współpracują pompy ciepła?

Gruntowe pompy ciepła Legionowo
Gruntowe pompy ciepła Marki

Pompy ciepła to wygodne i komfortowe rozwiązanie. Wykorzystując w pełni ich potencjał, można cieszyć się nie tylko tanim i energooszczędnym ogrzewaniem, ale także wieloma dodatkowymi funkcjami, które zwiększają komfort użytkowania oraz poprawiają stan powietrza w budynku.

Pompy ciepła współpracują z różnymi systemami sterowania, które umożliwiają zaprogramowanie pompy, dostosowując jej działanie do preferencji użytkownika, a nawet zwyczajów i planu dnia. Sterowniki dają możliwość zastosowania sterowania strefowego, dzieląc budynek na kilka różnych stref, dzięki czemu możemy dostosować temperaturę czy tez wilgotność powietrza do każdej ze stref indywidualnie. Dodatkowym atutem jest możliwość sterowania pompą ze smartfona.

pompy ciepła zielonka

Dzięki możliwości montażu nawilżacza powietrza możemy cieszyć się komfortowymi i przyjemnym powietrzem w zimie, latem zaś możemy skorzystać z funkcji usuwania wilgoci.

montaż gruntowych pomp ciepła zielonka

Pompy współpracują z wieloma filtrami, które oczyszczają powietrze z alergenów, pyłków, roztoczy, pleśni i grzybów oraz wirusów i bakterii.

montaż pompy ciepła zielonka

Nasi specjaliście z AVM Engineering są w stanie wykonać dla Państwa każdy rodzaj instalacji, w pełni dostosowując go do potrzeb Klienta.

Dofinansowania do pomp ciepła

Pompy ciepła to ekologiczny i przyjazny dla środowiska sposób na ogrzanie budynku w zimie, a także klimatyzację w lecie. Osoby chcące zamontować pompę cieplną mogą skorzystać z dofinansowania i zmniejszyć koszty inwestycji w pompę.

 

Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poprzez częściową spłatę kapitału kredytu zaciągniętego na budowę budynku, co obejmuje także koszt zakupu pompy ciepła.

Program „Czyste powietrze” umożliwia wystąpienie o dofinansowanie zakupu ekologicznego kotła grzewczego.

Istnieje możliwości skorzystania z Zielonego kredytu z dopłatą do 50 tys zł. Oferują go banki tj. Bank Ochrony Środowiska, Santander, Bank Spółdzielczy,

W ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FtiR) można skorzystać z „premii termomodernizacyjnej”, która pozwala na zwrot nawet 20% kredytu wykorzystanego na dostosowanie budynku do określonego standardu grzewczego.