Powietrzne pompy ciepła
Wykorzystaj energię cieplną z powietrza, ciesz się tanim ogrzewaniem i klimatyzacją w Twoim domu, redukując koszty ogrzewania nawet o 65%! Wszystko to za sprawą instalacji powietrznej pompy ciepła, która jest jednym z najtańszych i najbardziej komfortowych sposobów ogrzewania domu. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości czy jest to odpowiednie wyjście dla Ciebie – sprawdź zalety powietrznej pompy ciepła.
Czy wiesz że?
Historia pomp ciepła sięga 1810 roku, paradoksalnie, skonstruowano wtedy pierwszy agregat chłodniczy.
Kilka dziesięcioleci później zauważono, że ten sam mechanizm może dostarczać także ciepła.
Pierwsza, całkowicie sprawnie działająca pompa ciepła powstała w Szwajcarii w 1928 roku,
skonstruował ją słowacki inżynier Aurel Stodola.
Pompa ciepła NIBE- ile to kosztuje?
Steruj pompą ciepła bez ograniczeń
Powietrzne pompy ciepła
Dzięki zastosowaniu tego rodzaju pompy ciepła rozwiążemy zarówno kwestię ogrzewania naszej posiadłości, jak i dostarczenia ciepłej wody użytkowej. Ponadto montaż pompy ciepła nie jest skomplikowany i odbywa się na zewnątrz. Dzięki temu nawet jeśli nie zaczynamy swojej „przygody” z tego rodzaju ogrzewaniem przy budowie domu, to nie będziemy zmuszeni do tworzenia bałaganu wewnątrz domu. Co więcej, do montażu nie jest konieczna duża przestrzeń ani dostęp do wód podziemnych czy powierzchniowych. Cały montaż przez naszą firmę trwa zaledwie 1-2 dni!
Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że powietrzna pompa ciepła może spełniać wiele funkcji. Oczywiście głównie służy nam ona do ogrzewania oraz schładzania pomieszczeń, a także do ogrzewania wody, ale jeśli chcielibyśmy mieć jeszcze większą kontrolę nad całym procesem to z powodzeniem możemy zaprogramować, chociażby schematy ogrzewania (z buforem, ogrzewanie podłogowe, c.w.u.), sterować indywidualnie godzinami pracy pompy, obiegami grzewczymi czy realizować funkcję „Antylegionella”. Ponadto parametrami pracy pompy ciepła możemy sterować również za pomocą internetu, z poziomu przeglądarki, a nawet dedykowanej aplikacji!


Powietrzna pompa ciepła – niski koszt montażu i ogrzewanie tańsze o 65%!
Oczywiście zalet jest wiele więcej, ale na pewno każdy chciałby się również dowiedzieć, w jaki sposób działa powietrzna pompa ciepła. Jeśli chcemy uprościć ten proces, warto podzielić schemat na trzy osobne obiegi.
Pierwszy obieg składa się z pobrania powietrza przez wentylator i dostarczenia go do parownika. To właśnie w nim znajduje się układ chłodniczy wypełniony niezamarzającą cieczą o temperaturze niższe, aniżeli temperatura otoczenia. Dzięki temu ciecz cały czas może odbierać ciepło z powietrza, nawet jeśli na zewnątrz mamy temperaturę minusową! Co za tym idzie, w każdej chwili możliwy jest pobór ciepła, a ogrzana ciecz trafia do obiegu drugiego.
Tam ciecz przekazuje swoją energię cieplną czynnikowi chłodniczemu. To właśnie pod wpływem ciepłą czynnik paruje, wrze i następnie w stanie gazowym trafia do sprężarki. Tam dochodzi do sprężenia gazu za sprawą bardzo wysokiego ciśnienia. Następnie czynnik w formie gazu zwiększa swoją temperaturę i daje możliwość ogrzania wody w obiegu grzewczym, przechodząc tym samym do obiegu trzeciego.
To w nim gaz o wysokiej temperaturze przekazuje ciepło do obiegu grzewczego, a pozyskana energia cieplna może służyć do ogrzania wody grzewczej, ale również tej użytkowej. Co ciekawe, wówczas środek grzewczy, który już oddał pobrane ciepło ulega schłodzeniu i ponownie może powrócić do stanu ciekłego. Żeby jednak ponownie mógł powrócić do obiegu pierwszego i pobierać ciepło należy go jeszcze bardziej schłodzić. W tym celu ciecz przechodzi przez zawór rozprężny, ciśnienie cieczy spada, a co za tym idzie, obniża się temperatura, dzięki czemu czynnik ponownie trafia do układu chłodniczego i cykl rozpoczyna się od nowa.
To właśnie dzięki takiemu systemowi działania możliwe jest znaczne obniżenie kosztów za energię wykorzystywaną do ogrzewania naszej posiadłości oraz wody. Co ważne, taką pompę ciepła możemy podłączyć również do systemu wentylacyjnego, solarnego czy fotowoltaicznego z regulatorem systemowym, co pozwala na najwyższy komfort domowników i najniższe koszty utrzymania!
Z jakimi systemami współpracują pompy ciepła?


Pompy ciepła to wygodne i komfortowe rozwiązanie. Wykorzystując w pełni ich potencjał, można cieszyć się nie tylko tanim i energooszczędnym ogrzewaniem, ale także wieloma dodatkowymi funkcjami, które zwiększają komfort użytkowania oraz poprawiają stan powietrza w budynku.
Pompy ciepła współpracują z różnymi systemami sterowania, które umożliwiają zaprogramowanie pompy, dostosowując jej działanie do preferencji użytkownika, a nawet zwyczajów i planu dnia. Sterowniki dają możliwość zastosowania sterowania strefowego, dzieląc budynek na kilka różnych stref, dzięki czemu możemy dostosować temperaturę czy tez wilgotność powietrza do każdej ze stref indywidualnie. Dodatkowym atutem jest możliwość sterowania pompą ze smartfona.
Dzięki możliwości montażu nawilżacza powietrza możemy cieszyć się komfortowymi i przyjemnym powietrzem w zimie, latem zaś możemy skorzystać z funkcji usuwania wilgoci.
Pompy współpracują z wieloma filtrami, które oczyszczają powietrze z alergenów, pyłków, roztoczy, pleśni i grzybów oraz wirusów i bakterii.
Nasi specjaliście z AVM Engineering są w stanie wykonać dla Państwa każdy rodzaj instalacji, w pełni dostosowując go do potrzeb Klienta.
Dofinansowania do pomp ciepła
Pompy ciepła to ekologiczny i przyjazny dla środowiska sposób na ogrzanie budynku w zimie, a także klimatyzację w lecie. Osoby chcące zamontować pompę cieplną mogą skorzystać z dofinansowania i zmniejszyć koszty inwestycji w pompę.
Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poprzez częściową spłatę kapitału kredytu zaciągniętego na budowę budynku, co obejmuje także koszt zakupu pompy ciepła.
Program „Czyste powietrze” umożliwia wystąpienie o dofinansowanie zakupu ekologicznego kotła grzewczego.
Istnieje możliwości skorzystania z Zielonego kredytu z dopłatą do 50 tys zł. Oferują go banki tj. Bank Ochrony Środowiska, Santander, Bank Spółdzielczy,
W ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów (FtiR) można skorzystać z „premii termomodernizacyjnej”, która pozwala na zwrot nawet 20% kredytu wykorzystanego na dostosowanie budynku do określonego standardu grzewczego.