Wentylacja z odzyskaniem ciepła

Klimatyzacja i ogrzewanie to najdroższe przedsięwzięcia w domowym budżecie, choć w wcale nie musi tak być!
Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła możemy nie tylko zyskać świeże i czyste powietrze w domu, ale również zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Nie od dziś wiadomo, ze odpowiednia wentylacja w domu to jeden z ważniejszych czynników byśmy mogli się w nim czuć komfortowo, ale również czuć świeże powietrze.
Co więcej, zyskują również ściany w naszym budynku, nie spotkamy się z problematycznym grzybem na ścianie, a rachunki za prąd pójdą w dół.

Zalet wentylacji z odzyskaniem ciepła jest naprawdę wiele i nikogo, kto raz zdecydował się na skorzystanie z naszych usług w tym segmencie, nie trzeba do nich przekonywać.
Niemniej jednak wiele osób, które jeszcze nie zdecydowały się na tego typu rozwiązanie nadal uważa, że system rekuperacji wiąże się z wysokimi kosztami montażu oraz rachunkami za prąd.

W praktyce jest zupełnie inaczej – zastosowanie wentylacji z odzyskaniem ciepła rozwiązuje wręcz problem wysokich kosztów, typowych dla tradycyjnej wentylacji.
Co więcej, rekuperatory są ekonomiczne i energooszczędne. Ponadto zapewniają świetną jakość powietrza i temperaturę dostosowaną w pełni do naszych potrzeb.

Jak działa proces rekuperacji?

Wszystkim tym, którzy jeszcze wahają się nad wyborem systemu rekuperacji, postaramy się przedstawić zasadę działania tego rozwiązania. Otóż swoistym sercem systemu jest właśnie rekuperator, który jest centralą rekuperacji z wymiennikiem, który służy do odzyskiwania ciepła. Zadaniem rekuperatora jest wyciągnięcie powietrza w dwóch kierunkach jednocześnie.

Z jednej strony powietrze czyste i zimne zaciągane jest z zewnątrz budynku, z kolei z drugiej powietrze ciepłe, ale z kolei zanieczyszczone i zużyte wyciągane jest z wewnątrz naszej posiadłości przez anemostaty – najczęściej okrągłe kratki umieszczone w suficie i na ścianach. W efekcie te dwa strumienie powietrza spotykają się ze sobą we wspomnianym wcześniej wymienniku ciepła, czyli rekuperatorze. Jednakże co bardzo ważne, strumienie nie mieszają się ze sobą.

Ciepłe i brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła i zostawia w nim tylko ciepło, z kolei zimne i czyste przechwytuje to ciepło z powrotem i rozprowadza je po całym domu, za pomocą kanałów wentylacyjnych. Jak więc mogliśmy się zorientować, dzięki systemowi rekuperacji nie tylko możemy ogrzać posiadłość, ale również oczyścić powietrze z zanieczyszczeń i alergenów, co daje ogromną przewagę nad standardowymi systemami ogrzewania. Co więcej, nie musimy wcale otwierać okien i napełniać pomieszczenia wątpliwej jakości powietrzem, szczególnie w okresie jesienno-wiosennym, by cieszyć się świeżym i zdrowym klimatem w domu.