Twój dom staje się niezależny w 3-ch prostych krokach:
Dobieramy optymalne rozwiązanie
Podpisujemy umowę współpracy
Montaż i optymalizacja wybranego systemu

Autor:
Eden EnverovData publikacji:
31 marca 2021Wielkość liter:
Pompy gruntowe i pompy powietrza
Wielu polskich czy to inwestorów, czy to też użytkowników domów jednorodzinnych uważa, ze pompa ciepła, której źródłem jest powietrze, nie sprawdzi się najlepiej w naszym klimacie, a w szczególności w okresie zimowym. Panuje bowiem często przekonanie, że w przypadku ujemnych temperatur pompa ciepła nie zapewni nam jakości działania na zadowalającym nas poziomie. Prawda jest jednak całkowicie inna, szczególnie w przypadku nowoczesnych pomp, używanych obecnie na rynku, które działają efektywnie nawet przy temperaturach sięgających -25 stopni Celsjusza…

Jak działa pompa ciepła?
Zanim potwierdzimy powyższą tezę, warto w ogóle wiedzieć, w jaki sposób działa pompa ciepła. Jest to w dużym skrócie wyspecjalizowane urządzenie, które stosowane jest do ogrzewania, ale i chłodzenia pomieszczeń. Ponadto służy ona do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Obecnie pompa nie czerpie już tylko z wody. Jej tzw. „dawcą” może być również powietrze, czy też ciepło energii słonecznej kumulowanej w gruncie. Często praca pompy ciepła porównywana jest do pracy lodówki. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie pobiera i oddaje ciepło, z tym że lodówka pobiera ciepło z wnętrza i oddaje je na zewnątrz, z kolei pompa ciepła pobiera ciepło z gruntu, powietrza lub wody (w zależności od tego, jaki rodzaj pompy wybierzemy) i oddaje je do wnętrza budynku.
O cząsteczki tu chodzi…
Najważniejszą zasadą, jaką musimy zrozumieć w przypadku działania pompy ciepła, jest ta, mówiąca, że wcale nie najważniejszy jest ruch temperatury, a cząsteczek. Warto bowiem wiedzieć, że ciepło występuje nie tylko w wysokich temperaturach, ale również w niskich i to takich do -273,15 stopni Celsjusza, czyli tzw. zera absolutnego. Ponadto ciepło wytwarzane będzie zawsze, ponieważ przepływa ono z obszaru o wyższej temperaturze, do tego o niższej, dlatego też świetnie pokazują to pewne zjawiska atmosferyczne. Najlepszym przykładem jest woda, która może występować w trzech stanach skupieniach (stałym, ciekłym i gazowym) i w zależności od tego, w jaki stan przechodzi, oddaje lub pobiera ciepło.
Pompa ciepłą, a niska temperatura
Czas w końcu odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, które nurtuje wiele osób zastanawiających się nad zastosowaniem pompy ciepła, czy to gruntowej, czy też powietrza w swojej posiadłości – jak pompa ciepła może pracować w niskich temperaturach? W dużej mierze odpowiedzieliśmy sobie na nie już w poprzednich akapitach, ale teraz podejdziemy do tematu bardziej technicznie. Otóż dużo do powiedzenia ma energia, która występuje również w przypadku ujemnych temperatur (aż do zera absolutnego, czyli -273,15 stopni Celsjusza!). Wtedy dopiero zanika ruch cząsteczek, ale chyba nie wyobrażamy sobie gdziekolwiek tak niskich słupków rtęci… W naszym klimacie maksymalnie możemy spotkać się z mrozami rzędu -25/-30 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze nadal jest bardzo dużo energii, która może być spożytkowana przez pompę ciepła. Jest ona wówczas zdolna z powodzeniem ogrzewać dom czy wodę, gdyż bilans wyprodukowanej energii jest dodatni – z 1kW uzyskujemy – nawet przy takich temperaturach około 1,2-1,3 kW energii końcowej, a co za tym idzie, nadwyżka może nam służyć do ogrzewania, ale i w razie potrzeby do chłodzenia pomieszczeń w domu czy też biurze.