Twój dom staje się niezależny w 3-ch prostych krokach:
Dobieramy optymalne rozwiązanie
Podpisujemy umowę współpracy
Montaż i optymalizacja wybranego systemu

Autor:
Eden EnverovData publikacji:
31 marca 2021Wielkość liter:
Ogromny rozwój odnawialnych źródeł energii spowodował, że coraz częściej decydujemy się na taki krok również w naszym domu. W końcu nie tylko oszczędzamy wówczas na rachunkach za energię, ale również chronimy środowisko, nie emitując ogromnych ilości spalin. W ostatnich latach nie bez przyczyny bardzo popularne stało się również łączenie fotowoltaiki z pompą ciepła – jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne oraz ekologiczne, a co więcej możemy na nie uzyskać niemałe dofinansowanie od władz lokalnych czy też państwowych.
Pozyskiwanie energii z OZE coraz bardziej opłacalne
Odnawialne źródła energii to obecnie bardzo gorący temat na całym świecie, w tym oczywiście w naszym kraju. Stanowi on ogromne znaczenie dla nowego budownictwa jednorodzinnego. Bardzo duży wpływ ma na to coraz większa świadomość ekologiczna Polaków. Stajemy się coraz bardziej odpowiedzialni za naszą planetę, ale również za zdrowie nasze oraz bliskich. Ponadto znacznie redukujemy koszty związane z opłatami za energię, a jeśli dojdą do tego dofinansowania ze środków unijnych oraz lokalnych – to mamy wówczas rozwiązanie wręcz idealne dla gospodarstwa domowego. Obecnie możemy korzystać ze wsparcia takich programów jak Czyste Powietrze, Agroenergia, Energia Plus czy Mój Prąd. Co ważne, wnioski możemy składać zarówno na instalację pomp ciepła, jak i na montaż instalacji fotowoltaicznych.

Połącz pompę ciepła z fotowoltaiką!

Nie od dziś wiemy, że czynnikiem niezbędnym do prawidłowego działania pompy ciepła jest energia elektryczna, która powinna być dostarczana jako prądu w 20-25%. Resztę zapotrzebowania pompa czerpie z otoczenia, ale warto pomyśleć o tej mniejszej, ale niezbędnej części. Wówczas musimy zastosować sprężarkę, która jednak pod względem zarówno ekonomicznym jak i ekologicznym nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ rachunki za prąd znacznie poszybują w górę. Wówczas z idealnym rozwiązaniem przychodzi instalacja fotowoltaiczna. Dzięki posiadaniu swoistej minielektrowni na swoje posesji, możemy jak najefektywniej wykorzystać sprawność paneli w okresie letnim, oddając nadwyżkę prądu do sieci głównej, a następnie korzystając z obowiązujących przepisów odebrać ją w 70-80% w okresie jesienno-zimowym, kiedy to wydajność pompy i paneli jest najmniejsza. Dzięki uzyskanej w ten sposób energii, możemy bardzo niskim kosztem zasilać swoją pompę ciepła w sezonie grzewczym.
Czy to najbardziej ekonomiczny duet?
Bez dwóch zdań możemy powiedzieć, że zastosowanie w swoim domu duetu pompa ciepła – panele fotowoltaiczne jest ekonomicznym, ale i ekologicznym strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Pozwala nam ono bowiem zarówno na ogrzanie wnętrza naszej posiadłości, jak i na zaspokojenie naszych potrzeb na energię elektryczną. Co więcej, w okresie letnim pompa ciepła z wykorzystaniem paneli słonecznych może nam służyć jako urządzenie chłodzące dom w upalne dni. Dzięki temu zapewniamy sobie komfortowe warunki w domu zarówno zimą, jak i latem, nie generując przy tym żadnych zanieczyszczeń, a wykorzystując jedynie prąd solarny.
Taka inwestycja to również ogromna wygoda dla nas samych. Są to bowiem systemy praktycznie bezobsługowe i często nazywana „zamontuj i zapomnij”. Ponadto jeśli tylko systematycznie konserwujemy instalację, to z powodzeniem może nam ona służyć przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. My w tym czasie jako świadomi inwestorzy możemy wyłącznie myśleć o spokojnej przyszłości, a nie o opłacaniu rachunków za energię oraz ogrzewanie.
